SoNoRo INTERFERENȚE

SoNoRo INTERFERENŢE 2019 WORKSHOPS

I. Palazzo Ricci / Montepulciano, Italia
II. Portul Cultural Cetate / Cetate, România
III. Traunstein / Germania

DESPRE

Organizatorii Festivalului Internaţional de Muzică de Cameră SoNoRo invită tinerii muzicieni români, cu vârste cuprinse între 13 şi 30 de ani, la preselecţiile pentru bursele SoNoRo-Interferențe 2019.

 

Sub motto-ul „avem nevoie de adevăraţi muzicieni, nu doar de buni instrumentişti” SoNoRo-Interferențe, programul educativ al Festivalului Internaţional de Muzică de Cameră SoNoRo, organizează trei workshop-uri cu durata de o săptămână în Italia, la Montepulciano (Palazzo Ricci), în România, la Portul Cultural Cetate, și în Germania, la Traunstein.

În spiritul tradiţiei europene a muzicii de cameră, locurile alese pentru studiu oferă liniştea şi atmosfera potrivite pentru creaţie. Aici, tinerii muzicieni români admişi în urma procesului de selecţie vor avea ocazia să studieze muzica de cameră alături de  artişti de talie internaţională şi de profesori de la diferite Universități de Muzică din Europa.

La finalul fiecărei sesiuni de lucru, tinerii muzicieni vor interpreta lucrările studiate în cadrul workshop-ului, alături de profesorii lor, în concerte special organizate la Montepulciano, Portul Cultural Cetate și Traunstein.

Cele mai bune ansambluri formate pe parcursul workshopului SoNoRo-Interferențe vor avea ocazia să concerteze în cadrul Festivalului Internaţional de Muzică de Cameră SoNoRo 2019.

 

SoNoRo-Interferențe este o iniţiativă unică în România, ce își propune să contribuie la ridicarea nivelului profesional al tinerilor muzicieni români şi la lărgirea orizontului lor cultural, în context european. SoNoRo-Interferențe nu oferă doar posibilitatea studiului muzicii de cameră alături de artişti şi de profesori europeni, ci şi crearea unor oportunităţi şi contacte de lungă durată pentru tinerii selectaţi.

BURSELE SoNoRo – INTERFERENȚE

Tinerii admişi la workshopul SoNoRo Interferențe vor primi burse de studiu, pentru acoperirea costurilor participării. Bursierii vor fi selectaţi în urma audiţiilor din luna februarie, pe baza meritelor artistice.

Bursa de studii SoNoRo Interferențe constă în:

  • gratuitatea cursurilor (muzică de cameră + instrument solo: pian, vioară, violă și violoncel);
  • acoperirea costurilor de transport din București la localitatea workshopului;
  • cazarea şi masa gratuite pe durata workshopului.

Cheltuielile aferente prezenţei la selecţie vor fi suportate de către candidat.

Pentru înscrierea la concursul de selecție pentru bursele SoNoRo-Interferenţe, vă rugăm să completaţi formularul de înscriere, în perioada 14 ianuarie – 14 februarie 2019.

 

 

„Suntem bucuroși să oferim tinerilor cu potențial din România oportunitatea de a-și dezvolta pasiunea pentru muzică, de a studia alături de artiști și profesori europeni și de a se remarca pe scenele naționale și internaționale. Continuăm să promovăm valorile locale la cel mai înalt nivel și să îi sprijinim pe bursierii SoNoRo Interferențe în drumul lor spre o carieră de succes.”  – Ondřej Šafář, CEO CEZ Romania

Calendar 2019

PERIOADĂ ÎNSCRIERI AUDIȚII
14 ianuarie 2019 - 14 februarie 2019

AUDIȚII
- 16 februarie 2019, ora 10.00 - Cluj-Napoca, Academia de Muzică „Gh. Dima”, sala 59
- 17 februarie 2019, ora 10.00 – București, Universitatea Națională de Muzică București, sala George Enescu

  • Workshop I

    24 - 31 martie 2019, Palazzo Ricci / Montepulciano, Italia

    MAEȘTRI
    Pian: Diana Ketler / Academia Regală de Muzică, Londra
    Vioară: Mihaela Martin / Academia Barenboim-Said, Berlin
    Violoncel: Frans Helmerson / Academia Barenboim-Said, Berlin
    Clarinet: Thorsten Johanns / Academia de Muzică, Weimer

  • Workshop II

    21 - 28 aprilie 2019, Portul Cultural Cetate, România

    MAEȘTRI
    Pian: Diana Ketler / Academia Regală de Muzică, Londra
    Vioară: Cristoph Wyneken / Academia de Muzică, Freiburg
    Violă: Răzvan Popovici / Ansamblul Raro
    Violoncel: Marcin Sieniawski / Academina de Muzică, Hanovra

  • Workshop III

    25 august - 1 septembrie 2019, Traunstein, Germania

    MAEȘTRI
    Pian: Diana Ketler / Academia Regală de Muzică, Londra
    Vioară: Cristoph Wyneken / Academia de Muzică, Freiburg
    Violă: Răzvan Popovici / Ansamblul Raro
    Violoncel: Julian Arp / Academia de Muzică din Graz


Regulament 2019

  • Audiţii

    CLUJ

    16 februarie 2018, ora 10.00, Academia de Muzică „Gh. Dima”, sala 59

     

    BUCUREȘTI

    17 februarie 2018, ora 10.00, Universitatea Naţională de Muzică, sala “George Enescu”

  • Instrumente

    Pian

    Vioară

    Violă

    Violoncel

    Clarinet

    Trio cu pian

    Cvartet de coarde

  • Program audiție

    Audiţia va dura maximum 15 minute (pentru piesele cu acompaniament de pian, acompaniatorul va fi asigurat de către candidat) şi este individuală. Se vor parcurge următoarele etape în cadrul audiției.

    I. Prima piesă interpretată va fi o piesă la alegere din repertoriul lui Johann Sebastian Bach, Domenico Scarlatti, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Franz Anton Hoffmeister, Franz Krommer, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Karl Stamitz.

    II. Pentru cea de-a doua piesă se va putea alege din repertoriul lui Johannes Brahms, Piotr Ilici Ceaikovski, Fréderic Chopin, Antonín Dvořák, Edward Elgar, Gabriel Fauré, César Franck, Cecil Forsyth, Franz Liszt, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Serghei Prokofiev, Serghei Rahmaninov, Max Reger, Camille Saint-Saëns, Robert Schumann, Dmitri Şostakovici, Richard Strauss, William Walton.

    III. Citit la prima vedere (fiecare candidat va primi un fragment de partitură dintr-o piesă din repertoriul consacrat al muzicii de cameră).

  • Interval de vârstă

    13–30 ani (data naşterii cuprinsă între 1 ianuarie 1989 şi 31 decembrie 2006)

Maeștri

  • Diana Ketler

    pian

  • Janis Maleckis

    pian

  • Mihaela Martin

    vioară

  • Christoph Wyneken

    vioară

  • Răzvan Popovici

    violă

  • Frans Helmerson

    violoncel

  • Marcin Sieniawski

    violoncel

  • Thorsten Johanns

    clarinet

Înscrieri preselecții 2019

Date personale

Numele

Prenume

Data nașterii (Format 21/03/1994)

Locul nașterii

Instrument

Studii

Statut actual

Instituția de învățământ

Anul de studii

Clasă profesor

Piese selectate pentru auditie:

Piesa I

Compozitor

Titlu

Piesa II

la alegere din repertoriul secolelor XIX sau XX

Compozitor

Titlu

Audiție

Oraș / data

Contact

Adresa

Telefon

Email

Câștigători preselecții 2019

  • SoNoRo Interferențe Alumni “YOUNG MASTERS”

    Francesco Ionașcu, vioară

    Luca Pulbere, pian

    Alexandra Văduva, pian
  • Pian

    David Raoul Solomon Bob, Colegiul de Muzică “Sigismund Toduță”, Cluj-Napoca
    Alexia Dănăcică, Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București
    Valeria Lapșin, Universitatea Națională de Arte “George Enescu”, Iași
    Indira Nezami, Colegiul Național de Arte “Dinu Lipatti”, București
    Cristian Postoronca, Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca
    Fabiani-Gabriel-Andrei Prscsina, Colegiul Național de Arte “Dinu Lipatti”, București
    Maria Izabela Voropciuc, Colegiul de Muzică “Sigismund Toduță”, Cluj-Napoca

  • Vioară

    Alexandra Arba, Academia de Muzică din Köln
    Alexandra Bobeico, Academia de Muzică “Mozarteum”, Salzburg
    Maria Marica, Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca
    Delia Micușa, Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca
    Constantin Mușat, Universitatea Națională de Muzică București
    Vlad Picioruș, Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București
    Andrei Mihail Radu, Universitatea Națională de Muzică București
    Alin Țanea, Colegiul Național de Arte “Dinu Lipatti”, București

     

  • Violă

    Cătălina Iov, absolventă Universitatea de Muzică București
    Andrieș Cigulea, Academia de Muzică “Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
    Ilinca Forna, Colegiul de Muzică „Sigismund Toduţă”, Cluj-Napoca
    Alexandru Spânu, Colegiul Național De Arte „Dinu Lipatti”, București
    Irina Vizir, Facultatea de Muzică și Teatru, Timișoara
    Mihai Todoran, Universitatea Națională de Muzică București
  • Violoncel

    Freja Apelkvist, Colegiul Național de Muzică “George Enescu”, București
    Sofia Blându, Colegiul Național de Arte “Dinu Lipatti”, București
    Vlad Câmpean, Colegiul de Muzică „Sigismund Toduţă”, Cluj-Napoca
    Andreea-Ioana Movileanu, Colegiul Național de Arte “Dinu Lipatti”, București
    Jan Sekaci, Colegiul Național de Arte ,,Dinu Lipatti”, București
    Soma Dávid-Kacsó, Colegiul de Muzică „Sigismund Toduţă”, Cluj-Napoca
    Cornelius Zirbo, Colegiul Național de Arte “Dinu Lipatti”,  București

  • Clarinet

    Dimitrii Chiricov, Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca
    Cristian Ciolacu, Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca
    Emanuel Rupa, Colegiul de Artă “Carmen Sylva”, Ploiești
    Dan Andrei Văleanu, Universitatea Națională de Muzică Bucureşti
    Marius Birtea, Academia de Muzică “Mozarteum”, Salzburg
    Radu Greluș, Academia de Muzică Basel
  • Muzică de cameră

    Intono Quartet, Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca

    István Trombitás, vioară
    Márta Trombitás, vioară
    Edina Tifán, violă
    Jakabffy Kristof, violoncel

Informații suplimentare

Mihaela Tăut - mihaela.taut@sonoro.ro

Susținători

Contact

coordonator proiect:
Mihaela Tăut

mihaela.taut@sonoro.ro

+40 751 078 152